poniedziałek, 11 maja 2009

Nawadnianie

Nawadnianie


Aby rośliny mogły się szybko i prawidłowo rozwijać konieczny jest dostęp wody do korzeni roślin. Woda w glebie dostępna dla roślin pochodzi głównie z opadów atmosferycznych. Ilość wody, jaką może zmagazynować gleba zależy od jej składu mechanicznego i obecności substancji organicznej w glebie. Jednak tylko część wody zgromadzonej w glebie jest dostępna dla roślin. Im lżejsza, czyli bardziej piaszczysta gleba tym miej wody może zatrzymać z opadów, podobnie im gleba zawiera więcej części gliniastych bądź ilastych tym zatrzymuje więcej wody.

Jeśli chcemy cieszyć się bujnym wzrostem naszych roślin musimy zapewnić im dodatkowe nawadnianie. Nie dotyczy to może tylko niektórych roślin rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych. Na przykład trawa obrastająca staw nie wymaga nawadniania. Jednak rosnąca już kilka metrów dalej z pewnością tak.

Istnieje wiele systemów nawadniania roślin. W ogrodnictwie amatorskim najczęściej stosowane jest nawadnianie bezpośrednio z węża. Można zastosować też specjalne przenośne mini fontanny zraszacze.

Obecnie projektowanie ogrodów uwzględnia założenie nawadniania jeszcze przed posadzeniem roślin. Mogą to być systemy całkowicie ukryte w gruncie z wysuwanymi zraszaczami tylko na czas podlewania.

Podejmując temat nawadniania trzeba również rozpatrzyć zagadnienie stosunków powietrzno wodnych w glebie. W bardzo suchej glebie około połowy objętości stanowi powietrze. W glebie całkowicie zalanej brak jest jakichkolwiek przestworów dostępnych dla powietrza. Powietrze natomiast jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. Stan, kiedy wszystkie pory gleby zalane są przez wodę nazywamy zalaniem roślin.

Ilość wody, jaką może zatrzymać gleba nazywamy pojemnością wodną. Im cięższa gleba tym więcej może zatrzymać wody. Projektowanie nawadniania w ogrodzie musi uwzględnić ten czynnik ponieważ jest on decydujący dla stosowanych dawek wody i stosowanej intensywności nawadniania. Gleby cięższe wymagają większych dawek wody ale mniejszej intensywności nawadniania.

Ważna jest nie tylko woda w glebie, ale także wilgotność powietrza. Doskonały mikroklimat mogą zapewnić fontanny w ogrodzie, zwłaszcza, jeśli dają drobne krople wody. Unikajmy także miejsc nie obsadzonych roślinnością. W miejscach gdzie nie planujemy żadnych nasadzeń świetnym rozwiązaniem będzie trawa lub staw który również przyczyni się do stworzenia właściwego mikroklimatu dla innych roślin w naszym ogrodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Blog o projektowaniu i zakładaniu ogrodów. Zawiera praktyczne porady jak projektowac ogrody, oczka wodne, fontanny, kaskady i stawy. Blog zawiera rowniez zdjecia najpiękniejszych ogrodow znalezione w internecie. Bedziemy sie przygladali projetkom roznych firm i je oceniali. Na blogu beda rowniez prezentwane artykuly branzowe o projektowaniu ogrodów.