poniedziałek, 11 maja 2009

Rośliny wodne
Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.Najefektowniejsze kompozycje roślin wodnych powstają przez kombinację liści poziomych i pionowych. Nim przystąpimy do sadzenia musimy zdecydować, gdzie rośliny te mają rosnąć, jakie gatunki chcemy zasadzić i jaka w związku z tym musi być głębokość wody. Optymalną porą sadzenia są miesiące od kwietnia do czerwca, gdyż w tym czasie rozpoczyna się silny wzrost roślin. Do zimy zdołają się zakorzenić i dobrze zniosą zimną porę roku. Gleba nie powinna być zbyt żyzna, bo nasz staw szybko zamieni się w ląd stały. Najlepsza jest mieszanka gliny i piasku, nawożenie nie jest potrzebne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Blog o projektowaniu i zakładaniu ogrodów. Zawiera praktyczne porady jak projektowac ogrody, oczka wodne, fontanny, kaskady i stawy. Blog zawiera rowniez zdjecia najpiękniejszych ogrodow znalezione w internecie. Bedziemy sie przygladali projetkom roznych firm i je oceniali. Na blogu beda rowniez prezentwane artykuly branzowe o projektowaniu ogrodów.